Co to jest adres URL i jak jest skonstruowany?

Jeśli nie jesteś pewien, co to jest adres URL, to przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć! Ten artykuł wyjaśni nazwę domeny, protokół, separator i znaki, które są wymagane w adresie URL. Istnieje wiele rzeczy do rozważenia podczas tworzenia adresu URL, a w tym artykule postaramy się poruszyć podstawy. Oto przegląd poszczególnych elementów.

Nazwa domeny, a adres URL

Adres URL to ciąg liter i cyfr, który wskazuje na konkretną stronę internetową. Jest to nazwa używana przez ludzi, aby uzyskać dostęp do konkretnej witryny. Użytkownicy zazwyczaj wpisują domenę do paska adresu w przeglądarce internetowej. Ważne jest, aby znać pięć części adresu URL, aby uniknąć zamieszania w cyberprzestrzeni. Adres URL to globalny adres dokumentów i innych zasobów dostępnych w sieci World Wide Web. Nazwa schematu jest tym, co określa, jak adres URL jest dostępny. Więcej informacji o adresie URL znajdziesz na https://sempai.pl/blog/co-to-jest-adres-url-i-jak-powinien-wygladac/.

Adres URL nie tylko poprowadzi ludzi do właściwej strony, ale także pomoże Ci wybrać najlepszą nazwę domeny dla Twojej firmy.

Internet to ogromna sieć komputerów połączonych ze sobą kablami. Każdy komputer ma adres IP, ale są one nieco trudne do zapamiętania. Dlatego właśnie wymyślono nazwy domen. Teraz ludzie mogą łatwo wejść na stronę internetową wpisując nazwę domeny, a nie adres IP. Nazwa domeny to adres strony internetowej, który jest łatwo zapamiętywany przez przeglądarki internetowe. Nazwy domen mają wiele zalet, w tym ułatwiają ludziom zapamiętywanie.

Protokół adresu URL

Co to jest protokół adresu URL?  Protokół adresu URL mówi przeglądarce, jak uzyskać dostęp do strony internetowej. Najpopularniejsze protokoły to:

  • http://,
  • https://,
  • ftp://
  • mailto://.

Większość stron internetowych używa HTTP lub HTTPS jako standardu dla adresów URL, ale są też inne. Na przykład „mail to” jest powszechnie używany w adresach URL dla wyników wyszukiwania poczty internetowej.

Inne elementy URL

Na stronach internetowych separatorem w adresie URL jest średnik. Średnik jest również używany do oddzielenia listy przecinków. Znaki używane w adresach URL powinny zawierać się między A-Z, 0-9 i _.